כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
התגובות בתקשורת הבינלאומית לפירוק האיחוד בין מצרים לסוריה
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק ב
הלאומיות הפלסטינית כתנועה קולוניאליסטית של הליגה-הערבית
מי באמת רצח חיילים מצריים במלחמה ששת-הימים, יוני 1967
הלקח הישראלי מהצהרת טראמפ בנוגע לרמת-הגולן
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
הטרגדיה הכפולה של הנשים היזידיות בעיראק
אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות
50 שנים לתבוסה הגדולה של הלאומיות הערבית – יוני 1967
הר-הבית בידינו – לקחים היסטוריים אקטואליים
הבחירות באירופה – חזרה למקורות הפשיסטיים ולמלחמות-הדת
תרבות ופוליטיקה: איך אומרים דמוקרטיה בערבית?
The Sophisticated Egyptian Deception Preceded the Yom Kippur War
בחירות ארה"ב, אוגוסט 2012 – היה יכול להיות יותר גרוע
סוריה לאחר נאומו של בשאר אל-אסד – אכזבה גדולה
לאן נעלמות 20,000 נשים מוסלמיות מידי שנה
ממלחמת ששת-הימים למלחמת יום הכיפורים – האירועים המרכזיים: חלק א
טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

יום השואה והגבורה 2010 – מבחר מאמרים

יום השואה והגבורה

11.04.2010


 

 

 

האירועים המרכזיים:

בשעה 20:00 עצרת הפתיחה הממלכתית ביד ושם. הנושא המרכזי הוא קולם של הניצולים, שבעשייתם פועלים למען הנצחת הנספים, שימור הזיכרון השואה והנחלתו לדורות הבאים.

 

מחר ב-12 באפריל 2010: בשעה 10:00 צפירת דומיית וטקס הנחת הזרים למרגלות האנדרטה למרד גטו ורשה שהשתתפות הנשיא, ראש-הממשלה, ארגוני הניצולים והלוחמים ותלמידים; בשעה 17:30 תתקיים עזצרת תנועות הנוער ביד ושם.

 

מבחר מאמרים משנים קודמות:

ראובן לייב במאמר על חשיפת מכחישי השואה: ויש גם ספרות אנטי-שואה ענפה; "השקר של ששת המיליונים", פרי-עטו של פרופסור אוסטין אפ, מקולג' אמריקני בפילדלפיה, שבו נטען כי רצח ששת מיליוני היהודים נולד במוחם החולני של היהודים; או "השקר של אושוויץ", פרי-עטו של טיז כריסטופרסן, מדרום-אפריקה, שהציג עצמו בספרו כאיש הוורמאכט שהיה באושוויץ, ושטוען בספרו כי מעולם לא ראה שם כבשנים. ובין ספרי האנטי-שואה גם מבחר של כתבי-שטנה ערביים; ולעומתם - ספרי-תגובה של סופרים יהודיים ולא-יהודיים - כולם של עדי-ראייה לזוועות.

 

כתבה מאת יפעת גדות: המנהיגים היהודים תכננו את השואה כדי להרוג יהודים "נכים ומוגבלים" וכך להימנע מהצורך לטפל בהם. כך נאמר בתוכנית טלוויזיה 'חינוכית' של החמאס. ובזמן שבישראל ובעולם מתכוננים לטקסי ההנצחה של יום השואה, מציגה הטלוויזיה של החמאס את העיוות האחרון שלה בהכחשת השואה (לסרטון הווידאו).

 

תמונות מן התופת מאת ראובן לייב: כאשר עמדו רגליה של המחנכת הישראלית הישישה, עליזה לבנברג, בשערי אתר מחנה-ההשמדה ברגן-בלזן, היה זה 65 שנה לאחר שנטשה את אדמת ברלין שבה נולדה. גשם עז ניתך ארצה בשעה שחלפה בין שורות הקברים שבמחנה. אלה היו מוקפים ביער של עצים ובשלל פרחי-חן, שנסכו שלווה ורוגע, מנוגדים בתכלית לדרמה האיומה שהתחוללה במקום 65 שנה קודם לכן.

 

"מה יש לך שם בתוך המעיל?", צעק המפקד הנאצי האכזרי אמון גט על הילדה בת ה-16 ביום פינוי גטו קרקוב שבפולין. הילדה פתחה את המעיל בזהירות, וחשפה שני גורי כלבים מפוחדים שזה עתה נולדו. אחד שחור, אחד לבן. "מה את רוצה לעשות איתם?", הוא נהם. "אני רוצה לתת לך אותם. הם יפים וטובים", ענתה לו הילדה באומץ, שלא ברור מנין הצליחה לגייס.

 

ב-13 במאי 1941 נעצר מרדכי רוטגולד ונכלא במחנה בון לה רולאנד שנמצא בדרום צרפת. אשתו אדז'יה וחמשת ילדיהם נשארו בפריז. במשך למעלה משנה ניהלה המשפחה חליפת מכתבים ענפה. האב כתב בקביעות לילדיו ולאשתו ותיאר את חיי היומיום במחנה והביע את געגועיו ואת אהבתו לאשתו ולילדיו. ילדיו ואשתו כתבו לו בקביעות יומיומית כמעט.

 

בקהילה היהודית במונטריאול, קנדה, למשל, עומד היום בסימן "אומץ והתנגדות מוסרית". אלפי בני אדם צפויים לטול חלק בטקסים במרכזים הקהילתיים היהודיים יוקרנו עדויות וידאו של אמהות שנאלצו לנטוש את ילדיהם במהלך השואה ולהפקידם בידי זרים כדי שישרדו את התופת. בעדויות אחרות יתארו ניצולים את מעשי הגבורה של חבריהם למחנות, שסיכנו חייהם למען שותפיהם לגורל. מזכיר המדינה הקנדי השתתף באוטווה בכנס השואה ונשא דברים.

 

דברים מרגשים מפי כרמלה מנור במגזין אומדיה: שני אירועים מכווננים (גם אם קשים) קרו לי בשנים האחרונות והביאו לשינוי מהותי בדרך החשיבה שלי, תפיסת עולמי והתייחסותי אל הפרט - הכלל - המדינה וערך ההתנדבות. הראשון שבהם הוא מותו של אורי בני, נווט F-15 בדרגת סרן, בתאונת אימונים על הר-עיבל בגיל 21 ושבעה חודשים, והשני - מסע עם משלחת צה"ל למחנות ההשמדה בפולין (כמה שנים לאחר מותו של אורי).

 

יוסף באו, ידעו בנותיו תמיד, היה איש רב פעלים. צייר, מאייר, גרפיקאי, קריקטוריסט, פילוסוף של המילה העברית ומחלוצי האנימטורים בישראל. חייו ופועלו היו שקופים לכל, אך אפילו משפחתו לא ידעה את הסוד שהוא נשא עמו מימי מלחמת העולם השנייה. רק לאחר מותו ב-2002 החלו שתי בנותיו, הדסה וצלילה, לחקור את הקורות אותו וגילו שבאו, מניצולי רשימת שינדלר, הציל בעצמו מאות בני אדם בזמן השואה, כשזייף תעודות ומסמכים ליהודים בגטאות ובמחנות הריכוז.

 

משה ניסנבוים מספר על מסעו לפולין: לפני חודשים מספר הסתכלתי לשטן בעיניים. מעולם לא חשבתי שאדרוך על האדמה הזאת, שבה אינסוף קברי יהודים. מיליונים של יהודים, מקום קבורתם של חלקם נודע. של אחרים לא, ולו רק מפני שהכפר בו מצאו את מותם, ויש אלפים כאלה, פשוט לא נכלל ברשימת הכפרים בהם בוצע פוגרום ביהודים. מספר היהודים שנרצחו, כך טוענים היום חוקרים, מגיע כבר למיליון השביעי. מפאת אלפי כפרים, שבהם בוצעו פוגרומים ביהודים, שלא נודעו עד היום ומתגלים רק עתה. זהו מסעי אל יהדות פולין שלפני ואחרי השואה, אל הקהילות החרבות, ואל פולין של היום. שמונה ימים, עשרות מקומות, ארץ אחת.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

19 בנובמבר 2019

 

 

טרור אסלאמי: 185 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

המערכת המשפטית בישראל - חוק הברזל של האוליגרכיה

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2019-2006