כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.com







הנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
The Yom Kippur War - Historical Justice for Golda Meir
אנטומיה של כישלון, או, ההחמצה משתלמת
רעיון הטלאי הצהוב מקורו באסלאם הקדום
מ"האביב הערבי" לאפלה גרעינית אסלאמית בחסות איראנית
אל-נכבה (النكبة‎) – הפלשתיניזציה של המסכנוּת
הפיכה צבאית בטורקיה
טורקיה בתקופת המשטר הצבאי
המלחמה התחדשה - נאומו של אבא אבן, יולי 1948
משבר פוליטי באוסטריה ועוני אסלאמי עמוק בגרמניה
טרור אסלאמי - כמה בני-אדם נהרגו בשנת 2015
הרהורים על הצעת חוק הלאום
נשיאים, ראשי ממשלה ומפלגות בסוריה: משנת 1946 ועד לשנת 2000
החלטות הפסגה הערבית 2008
תופעה של הגירת נשים מבנגלדש האסלאמית
מלחמה ללא סוף בטרור האסלאמי באפגניסטן
ניגריה - מלחמת-דת קטלנית נגד מיעוט השיעי
יהודים, אסלאם, עבדות ועונש-מוות במאוריטניה
הטרגדיה הכפולה של הנשים היזידיות בעיראק
הדמוקרטיה המערבית בעידן התקינות פוליטית

ערב יום השואה והגבורה - מבחר מאמרים

יום השואה והגבורה

30.04.2008


 

 

 

אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה ייפתחו ביום ב', 20 באפריל 2009, בשעה 20:00 בעצרת הממלכתית בכיכר גטו ורשה ביד ושם בירושלים. הנושא המרכזי של יום הזיכרון לשואה ולגבורה השנה הוא "ילדים בשואה".


אחד הנושאים המושתקים והמוסתרים ביותר בתיעוד השואה, הוא פשעי המין המזוויעים
שביצעו הגרמנים בנשים וילדות יהודיות. יותר ממחצית הנספים בשואה היו נשים, נערות וילדות. הן עונו, נאנסו, עברו ניסויים גניקולוגיים מזעזעים כשהן בהריון. רבות מהן, דווקא היפות והצעירות ביותר, ניצודו, שוכנו בבתי בושת ודירות מסתור וסומנו בקעקוע בולט: "nur für Offiziere"  לשימוש קצינים בלבד...

 

מאמר מאת ראובן לייב: כל אימת שאני פוקד את מינכן, בירת בוואריה, נושאות אותי רגלי, מכוח האינרציה, אל מחנה המוות דכאו. כך עשיתי גם הפעם, ערב יום השואה. שהרי לתייר ישראלי, כמוני, אין כל זכות מוסרית לוותר על הסיור המצמרר הזה. מן הסתם אין ניגוד משווע יותר מאשר זה הקיים בין מחנה המוות דכאו למינכן העליזה ושוקקת החיים שבסמוך. בסך-הכל מרחק של 10 ק"מ מישוב אחד למשנהו, ואתה נבלע, באחת, אל תוך הניגוד המשווע הזה, מעורר החלחלה והפלצות.

 

"סבא וסבתא מספרים שואה": בדומה לספרה למבוגרים איצ'ו וברנרד, העוסק אף הוא בנושא השואה, מצליחה מלכה אדלר לחדור בכתיבתה לסדקים הסמויים של גיבוריה ולראשונה מעניקה לילדים הזדמנות יוצאת דופן להתמודד עם סיפור מורכב ועם זאת לא מאיים על אף גילם הרך. הספר מגולל את סיפוריו המרתקים של סבא יצחק שנולד בכפר קטן בהונגריה. הייתה לו ילדות מאושרת, אבל כשהתחילה המלחמה הגדולה באירופה, גירשו הנאצים את היהודים מהבתים שלהם. המשפחה של סבא יצחק התפזרה והוא נשאר לבד.

 

יוסי מלמן מעיתון הארץ כותב על "יהודי היער" הזוכים להכרה לאחר מותם: סיפור הגבורה המופלא של הקבוצה נשכח עשרות שנים, אבל בסוף השנה הוא יסופר בסרט בכיכובו של דניאל קריי, שגילם בין השאר את ג'יימס בונד. הסרט מבוסס על ספרה של הסוציולוגית האמריקאית נחמה טק, אף היא ניצולת שואה.

 

מכון ויזנטל מציג - עשרת הנאצים המבוקשים בעולם: מכון שמעון ויזנטל פירסם היום (רביעי) את רשימת הפושעים הנאצים המבוקשים בעולם שעודם בחיים. בראש הרשימה נמצא ד"ר אריברט היים, אוסטרי ששימש כרופא במחנה הריכוז במטהאוזן. היים נודע כמי שביצע ניסויים מחרידים בגופם של אסירים במחנה, ורצח רבים מהם. היים, שאמור להיות כיום בן 93, הצליח להתחמק ממשפט לאחר שמהתיק נגדו נעלמו באופן מסתורי דיווחים בנוגע לתקופה שעבד במטהאוזן. הפרס עבור מעצרו שמציע מכון ויזנטל, בשיתוף ממשלות אוסטריה וגרמניה, עומד על 485,000 דולר.

 

הרמטכ"ל האושוויץ - "לעולם לא עוד": הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי ביקר היום (רביעי) בביתן 27 במחנה ההשמדה אושוויץ, שם הדליק נר זיכרון לזכר הנספים. בספר המבקרים כתב הרמטכ"ל: "באתי כרמטכ"ל צה"ל ערב יום השואה וערב יום העצמאות ה-60 למדינה, לומר - לעולם לא עוד. לעולם לא יביטו יהודים במבט מבועת מבעד לגדרות תיל חסרי אונים. באנו לזכור ולא לשכוח, ולומר להם ולזכרם - לעולם לא עוד".

 

סיפורו המדהים של שלום זלבה: לפני כשנה פנה אל יעקבי שמעון  אבשלום זלבה, אשדודי ותיק, ניצול שואה בן 82 וביקש לפתוח את סגור ליבו ולספר את קורותיו בתקופת השואה על מנת להנציחם בספר. לא דבר פשוט הוא לנבור בנבכי הזיכרון ולהעלות זיכרונות קשים מנשוא. ואכן סיפורו של שלום הוא סיפור הישרדות מופלא, שיד הגורל עמדה לימינו והרצון לחיות הוא המוטיב העיקרי בסיפור. את כל תלאותיו, סבלותיו ומוראות השואה העלנו על הכתב והתוצאה ספר עדות מרשים ומרתק.

 

סרט גרמני חדש בנושא השואה: הסרט הגרמני, "והנה באים התיירים" ("Am Ende Kommen Touristen"), העוסק בשואה, הוצג ב-26 באפריל בפסטיבל סרטים גרמנים בקומו שבאיטליה. הסרט חושף את הצביעות והיהירות הגרמנית לגבי ההתייחסות לשואה, אולם הוא גם יוצר דה-יהודיזציה של השואה, ע" הימנעות מהזכרת המילה "יהודי" אפילו פעם אחת. הדמות המרכזית היא של צעיר גרמני בן ימינו בשם סוון (SVEN), שהחליט להעדיף שירות אזרחי על-פני שירות צבאי. לאחר תקופת שירות קצרה באמסטרדם, הוא נשלח לאושוויץ. שם הוא אמור לטפל בניצול שואה זקן בשם סטניסלב קרזימינסקי. סטניסלב הוא ניצול שואה מאושוויץ, שמעולם לא עזב את המחנה, אשר עיסוקו הוא תיקון מזוודות ומתן הרצאות במקום.

  

ד"ר דרור אידר מספר על סבתו: אישה גדולה הייתה סבתא לאה. בחורה צעירה וגרמית עם גוף של איכרה צ'כית. לא בנקל יכריעו הגרמנים אישה כזאת. ואכן, כשהגיעה לאושוויץ ועברה לפני מקלו של מנגלה בסלקציה, נבחרה לחיים ולא למוות. מה שעבר עליה שם בתופת, בחרה להצניע. עתים פלטה משפטים ספורים שבאו משם ונאצרו בתוכה שנים רבות עד שהתפוצצו בפיה לחוויות נוראות שחזה לא הכיל עוד.

 

בשנת 2007 נרשמה עלייה של 6.6 אחוז במספר מקרי האלימות על רקע אנטישמי בעולם - כך עולה מדו"ח של המכון לחקר האנטישמיות והגזענות באוניברסיטת תל-אביב, שמתפרסם בערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה. לעומת 593 מקרים ב-2006, אשתקד נמנו כבר 632 מקרי אלימות נגד יהודים על-רקע אנטישמי, מביניהם 57 אירועים של תקיפות חמורות - פי שלושה מהמספר שנרשם ב-2006, אז היו רק 19 מקרים של תקיפות חמורות.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר





גלריית המגזין

 

5 בדצמבר 2019

 

 

טרור אסלאמי: 140 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

האיום האסלאמי כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

מגזין מראה

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2019-2006