כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בשמחה. כל תמיכה כספית תתקבל בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
יאטרוגנזיס – ממשל אובמה והמדינה הפלסטינית
האסלאם דורש מהעולם חסינות מלאה מכל ביקורת
ארה"ב של אובמה: הרהורים אמריקאיים – סתיו 2015
מפלגות, תקשורת וסגנון פוליטי
לבנון האומללה והלקח הישראלי
הקריקטורות באירופה - והצביעות המוסלמית
הפעילות האסלאמית הרדיקלית בגרמניה
המדיניות הגרמנית דחפה את בריטניה מחוץ לאיחוד
ישראלים בברלין - אלברט איינשטיין לא אכל חומוס בברלין
ההתקפה הישראלית על לבנון והתקשורת הערבית
הטרגדיה הכפולה של הנשים היזידיות בעיראק
טרור אסלאמי – מאבק גלובלי לכאורה – נובמבר 2015
קריאת ספרים בעולם-המוסלמי - בערות בשם אללה
סעד אל-חרירי - התקווה הלבנונית
נשיאות ברק חוסיין אובמה – סיכום ביניים, מבט מקומי
הֲיַהֲפֹךְ כּוּשִׁי עוֹרוֹ?
פרשת גולדסטון - על שום מה הלך הזרזיר אצל העורב?
בתחבולות תעשה לך מלחמה - אפגניסטן והצבא האמריקאי
תמיכה במגזין המזרח התיכון

הדילמה הסורית - בין איומים למלחמה

צבא וביטחון

04.07.2007


 

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע

 

על-פי סימנים אחדים, סוריה מעוניינת בעימות צבאי מוגבל עם ישראל. אולם ראשית, יש צורך לבחון היבטים אחדים הנוגעים למעמדה של סוריה בעיני עצמה לאחר מלחמת לבנון השניה המחזקים את בטחונה העצמי ומחזקים את בטחונו של בשאר אל-אסד - נשיאה של סוריה מאז שנת 2000. גורמים רדיקליים בעולם-הערבי מפרשים את מלחמת לבנון השניה בעיקר על-פי הפרשנות הישראלית. דהיינו, על-פי התפיסה הישראלית המקובלת, ישראל נכשלה במלחמה נגד חיזבאללה שפרצה ב-12 ביולי 2006 בעקבות חטיפת שני חיילי צה"ל והריגתם של חיילים נוספים. הכישלון הישראלי בעיניים סוריות מתבטא בשני נושאים עיקריים:


1. הנשק האנטי-טנקי שהיה בידי חיזבאללה שהצליח, לדעתם, לבלום את השריון הישראלי.
2. פגיעותו של העורף הישראלי בשל ירי הקטיושות המסיבי שנורו לעבר ערי הצפון במהלך המלחמה.

בהתאם לאווירה התקשורתית ששררה בישראל מהלך המלחמה, בשאר אל-אסד יכל לטעון באזני דיפלומט מערבי, בשכנוע פנימי עמוק, כי "ישראל היא נמר של נייר". להערכה זו שותפים גורמים אחדים בזירה המזרח-תיכונית, וכן שותפים לה גם גורמים אחדים במדינות-המערב. בתחילת המלחמה, נאמר מפי גורמים אחדים כי אם ישראל לא תביס את חיזבאללה באופן חד וברור, זו תהיה בכייה לדורות, שכן המאבק בין ישראל לחיזבאללה חורג בהרבה מההקשר המקומי והמיידי. ממשלת ישראל החליטה לנהל את המלחמה באופן מוגבל תוך כדי שימת-דגש על חיסכון בחיי-אדם. אולם, בפעול, החלטה זו גרמה להארכת המלחמה ולפגיעה מוראלית קשה בעורף הישראלי בשל מענה צבאי לקוי לירי הקטיושות שנורו לעבר ישובי הצפון לאורך כל ימי הלחימה. חשוב לציין, כי הכישלונות הישראלים סוקרו בהגזמה רבה, שחרגה בהרבה מהאמת ומן טעם הטוב - אפילו אם שיקולי רייטינג תקשורתיים נכנסו לעניין. סביר להניח שהדבר נבע גם בשל חוסר-ההבנה של התקשורת הישראלית בנוגע לאתגר האמיתי של המלחמה בעיניים ישראליות, ואף בעיניהן של מדינות אחדות באזור. כתוצאה מכך, ייקח לישראל שנים רבות לתקן את הרושם שנוצר לה לאור תוצאותיה של המלחמה האחרונה ותדמיתה. ולא רק זאת אלא, שבתהליך הארוך הזה יהיו גם תנודות רבות במצב-הרוח הלאומי בשל האתגרים הרבים העומדים לפתחה של מדינת-ישראל.

על-פי האסטרטגיה החדשה של סוריה, גם אם ישראל תצליח לכבוש תא-שטח כלשהו (אם וכאשר יפרוץ עימות צבאי בין שתי המדינות), סוריה תצליח לגרום לישראל נזק מוראלי בעזרת מערך אנטי-טנקי מסיבי וכן בעזרת פגיעה רחבת-היקף בעורף הישראלי החשוף. התודעה היא שתכתיב את התוצאה, ולזה חותרת סוריה בהתמדה מאז מלחמת לבנון השניה.

המשבר הפלסטיני בעיני סוריה
סוריה אינה מעוניינת בשלום עם ישראל על-פי הפרשנות הישראלית (או על-פי הפרשנות המערבית הטיפוסית). בעיניים סוריות, סוריה היא "הלב הפועם של העולם-הערבי", ולפיכך יש לה תפקיד היסטורי שלאורו מתחנכים דורות של ערבים, כפי שיובהר להלן. ההפיכה הצבאית של החמאס בעזה שהושלמה ב-17 ביוני 2007, משחקת לידיה של ישראל ומקלה עליה את הטיפול בעניין הפלסטיני. ויחד עם זאת, גם בעיניים סוריות המצב החדש משחק לידיה של סוריה, שכן כעת היא יכולה להסתתר מאחורי הטענה כי לפני כל משא-ומתן עם ישראל, על ישראל לפתור את "הבעיה הפלסטינית". (קרוב לוודאי שנשמע ביטויים לכך כבר בשבועות הקרובים).

צריך לשים לב למה שתרחש לאחרונה במפלגת בל"ד של עזמי בשארה - שנאלץ לברוח מישראל לפני חודשים אחדים: מפלגת בל"ד, הידועה בתמיכתה הנלהבת בסוריה ובחיזבאללה, העניקה תמיכה פומבית וגורפת לתנועת החמאס בעזה לאור ההתפתחויות האחרונות. בל"ד לא היתה נוהגת כך אם האירועים בעזה לא היו משרתים את המדיניות הסורית. תנועת בל"ד רואה בסוריה את "נושאת הדגל" העיקרית של הלאומיות הערבית החילונית בדומה למה שהתרחש בתקופתו של עבד אל-נאצר עד למותו ב-1970. לפיכך, בכל פעם שיהיה משבר פלסטיני, ירדני או לבנוני המקדם את שאיפותיה של סוריה באזור - על-פי התפיסה הלאומית הזו - נוכל לראות את תנועת בל"ד פוסעת בהתמדה בעקבות האינטרס הסורי ולפי הנחיותיו של עזמי בשארה.

המצב הפנימי בסוריה
סוריה עוברת בימים אלה משברים אחדים - החל מאספקת מים כושלת וכלה בפעילות אופוזיציונית קולנית. משברים אלה מחזקים את ההנחה כי סוריה תנסה לרתק את האוכלוסייה התוססת בעזרת "משחק פוליטי" מסוכן עם ישראל. פעם היא תצהיר כי פניה לשלום, אך מייד לאחר מכן היא תצהיר על מוכנותה לעימות צבאי. בעיניים סוריות, למשחק הפוליטי הזה יש מטרה כפולה: ראשית, ליצור מאזן הרתעתי נגד ישראל בעזרת איומים מלחמתיים כפי שארגון חיזבאללה עשה זאת עד לעימות ב-2006, וכפי שאיראן עושה זאת הצלחה מלאה תחת שרביטו של אחמדינג'אד. סוריה מבינה היטב, כי "דימוי מאיים" יוצר התרעה היכולה לסרס את התגובות כלפיה - בעיקר מצד ישראל. שנית, המשחק הפוליטי גורם לאוכלוסייה הסורית לנוע בין תקווה לדריכות צבאית, שיש בכוחן להשקיט את הקולות של הבלתי מרוצים, ובמקביל גם להציג חזות של גאווה לאומית.

עזה נשלטת בידי החמאס; תנועת בל"ד נגררת אחרי סוריה בעקביות; ארגון חיזבאללה מתחמש מחדש באזור הליטני; ואיראן כמעצמה אזורית מעניקה עורף יציב ואיתן לסוריה: כל ההישגים האלה - לדעת סוריה - מעמידים אותה במצב משופר הרבה יותר מול ישראל, בכל התמודדות עתידית שעלולה לפרוץ באזור.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "הדילמה הסורית - בין איומי למלחמה", מגזין המזרח התיכון, 4 ביולי 2007.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

גלריית המגזין

 

25 באוקטובר 2021

 

 

טרור אסלאמי: 217 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים על טורקיה

 

פרויקט מחקרי - הצבא הטורקי מגן החילוניות הטורקית 

 

טורקיה - מדוע אי-אפשר לסמוך על מדינה מוסלמית

 

ארדואן משתעשע בטורקיה על חשבון הפלסטינים 

 

 קפריסין והתרגיל הטורקי

 

ארדואן עדיין מסוכן למדינת-ישראל 

 

 

 מאמרים על אפריקה

 

סומליה - סופה הטרגי של העיתונאית הודאן נלאיה

 

האיום כלפי הנוצרים בבורקינה-פאסו 

 

 אפריקה מנסה להילחם בטרור האסלאמי הקטלני

 

טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון

 

אנטומיה של טרור אסלאמי קטלני במוזמביק 

 

אלימות נגד נוצרים בעולם-המוסלמי ובמדינות נוספות 

 

טרור אסלאמי וקטסטרופה אנושית באגם צ'אד 

 

כמה עולה התמיכה הצבאית במאלי המוסלמית 

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2021-2006

 

תמיכה במגזין המזרח-התיכון