כתב-העת מגזין המזרח-התיכון עוסק בכלכלה, בתקשורת, בביטחון, בחברה ובפוליטיקה של האזור גם בהקשר לזירה הבינלאומית ולזירה הישראלית. לצד מאמרי אקטואליה, ניתן לקרוא מאמרים אקדמיים, סקירות חדשותיות, ידיעות בענייני היום וסיכומים חודשיים על אירועי טרור אסלאמי ברחבי-העולם. רבים מהמאמרים תורגמו לאנגלית, לצרפתית, לספרדית ולשפות אירופאיות נוספות. כל המידע המופיע באתר מיועד לשימוש חופשי בכל עת. תגובות, הערות או שאלות תתקבלנה בברכה. sellayohai@gmail.comהנקראים ביותר השבוע
חדשות המזרח התיכון
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - יום ה-279
אחמד שוקיירי וכישלונה של הלאומיות הפלסטינית
המשבר הפוליטי בלבנון
הרפתקאותיו של ג´ורג´ מיטצ´ל במזרח-התיכון
נוני דרוויש – ערבים למען ישראל
בחירות בארצות-הברית, נובמבר 2016 – מאמר סיכום
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - עד ליום ה-89
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - עד ליום ה-49
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - עד ליום ה-81
אינדונזיה האסלאמית נגד הבדלנות של פפואה-המערבית
מוחמד חסנין הייכל - העורך המיתולוגי של העיתון המצרי אל-אהראם
וג´יהה אל-חוידר - דיוקנה של ליברלית סעודית
האם אסטרופיזיקה מעניינת את המדענים האפריקאים?
קורונה - קצב ההדבקה בישראל לעומת איטליה - עד ליום ה-63
טרור אסלאמי, פליטים ומלחמת-אזרחים בקמרון
תקשורת, טרור וסיוע צבאי למדינות כושלות
תרבות פוליטית בישראל לקראת שנת 2048
עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל
התקשורת צריכה לבקש סליחה בנימין נתניהו

פרשת ח"כ עזמי בשארה

ערביי-ישראל

10.04.2007


 

 

מאת: ד"ר יוחאי סלע

 

בזמן כתיבת שורות אלה חל איסור פרסום על פרטי המקרה, כולל הבאת ציטוטים ממקורות זרים. אולם, על-פי ידיעות המתפרסמות בתקשורת הערבית, ניתן להעריך כי אם יש אמת בפרסומים האלה, אזי ניתן לשער שהיחסים בין מדינת-ישראל לבין המיעוט המוסלמי החי בישראל יקבלו מפנה דרמטי.

היחסים בין עזמי בשארה לעיתון אל-סינארה
לאורך השנה האחרונה, העיתון אל-סינארה - של לוטפי משעור המנוח - היוצא לאור בנצרת, טען כי עזמי בשארה משחק משחק כפול. דהיינו, לצד היותו פוליטיקאי ערבי בעל עמדות קיצוניות ומוצקות, הוא שימש כלי להעברת אינפורמציה רשמית ממדינת-ישראל לסוריה. על-פי עורכי העיתון, עזמי בשארה נהג לקבל תדריכים מפי נציגים רשמיים של מדינת-ישראל לקראת כל פגישה עם נציגים ערביים. לדעת העיתון, בשארה שיטה בציבור הערבי, דהיינו כלפי חוץ הוא פעל בקולניות כלאומן ערבי קיצוני ביותר, אך למעשה הוא שימש נציג לא רשמי לשם העברת אינפורמציה מישראל למדינות-ערב. אל-סינארה דרש מעזמי בשארה להסיר את המסכה מפניו ולהצהיר באורח-גלוי על תפקידו הכפול. הרקע לאשמה שהטיח העיתון אל-סינארה בעזמי בשארה החל בראיון שנערך ב-2006 עם סגן-נשיא סוריה לשעבר, עבד אל-חלים חדאם. חדאם טען בראיון, שהתפרסם באל-סינארה, כי הוא חושד שבשארה העביר מסרים מישראל לראשי השלטון בסוריה.

עוד פרשה שעיתון אל-סינארה מסר בעבר, פעמים אחדות, נוגעת לעניין העמותות הרבות שהקים עזמי בשארה, אך גם על נושא זה חל איסור פרסום. עזמי בשארה הקים עמותות רבות, אך במקביל הוא נהג לבקר את תופעת ריבוי העמותות הקיימות במגזר הערבי בישראל.

יחסי עזמי בשארה עם ווליד ג'ונבלט
ב-28 ביולי 2006, בזמן מלחמת לבנון השניה, ווליד ג'ונבלט העניק ראיון נרחב לתחנת הטלוויזיה הלבנונית של משפחת אל-חרירי - אל-מוסתקבל. בין יתר הדברים הוא אמר את הדברים החשובים האלה: "אין משמעות לכבוד ללא חירות, דמוקרטיה, פלורליזם, עיתונות חופשית וכיבוד דעתו של האחר. הכבוד אינו רק טילים, נפילה לשם שמים, מעשי גבורה ודעות כמו של נועם חומסקי ודומיהם, שאחד מהם יושב בכנסת ישראל, אשר אינם מתעניינים בשני שלישים מהעם הלבנוני הדורש חירות ועצמאות". דברים אלה נאמרו גם על רקע הראיון שנסראללה העניק לערוץ אל-ג'זירה ב-20 ביולי 2006. ובכן, מיהו אותו חבר כנסת ומדוע טרח ג'ונלבט להזכיר אותו?

כוונתו של ג'ונלבט היתה לח"כ עזמי בשארה, בן העדה הנוצרית, שביקר בלבנון לאחר רצח רפיק אל-חרירי. לפני שנים אחדות, כשג'ונלבט ביצע תפנית פוליטית נוספת לעבר סוריה, הוא קיבל המלצה להיפגש גם עם ח"כ עזמי בשארה. גורמים לבנוניים המכירים היטב את ח"כ בשארה, המליצו בכל תוקף לג'ונבלט להתרחק מבשארה בשל תמיכתו העיוורת בסוריה ובחיזבאללה. למרות ההמלצה השלילית על ח"כ בשארה, ג'ונלבט ניהל שיחות ישירות ועקיפות עם ח"כ בשארה כדי לתהות על קנקנו.

כשהתברר לג'ונבלט מהו התפקיד שלקח על עצמו ח"כ עזמי בשארה בלבנון, "עבר חתול שחור" בינו לבין בשארה - כפי שמציינים זאת מקורות לבנוניים המקורבים לג'ונבלט. על כן, בראיון ל-אל-מוסתקבל, טרח ג'ונלבט להזכיר את "חבר הכנסת הישראלי" המתעניין רק בשליש מהעם הלבנוני, דהיינו מתעניין בשיעים בלבד ובארגון חיזבאללה כחוד-החנית של סוריה בלבנון.

היחסים ההדוקים בין עזמי בשארה לעיתון אל-ספיר הלבנוני
לח"כ בשארה יש קשרים הדוקים עם העיתון הלבנוני אל-ספיר ועם עורכו הראשי של העיתון טלטל סולימאן. לסולימאן יש קשר הדוק עם נשיא סוריה בשאר אל-אסד. העיתון אל-ספיר שם לו למטרה לפעול למען האינטרסים הידועים של סוריה בלבנון, ולחזק את מעמדם של חסן נסראללה וחיזבאללה בזירה הלבנונית. העיתון מחזיק פרשן לענייני ישראל בשם חלמי מוסא, המנתח את האירועים בישראל על-פי הפרשנות הסורית ועל פי מה שנמסר לו מישראל. העיתון אל-ספיר מפרסם באופן קבוע, כבר שנים רבות, את מאמריו של עזמי בשארה המבטאים ברוב המקרים את הקו הסורי של מפלגת הבעת' ואת הקו הפוליטי של הנשיא הסורי, בשאר אל-אסד.

ידוע זה מכבר, כי לעיתון אל-ספיר יש קשרים הדוקים עם המודיעין הסורי, ולעיתים העיתון מבקר את חיזבאללה בכל פעם שנראה כי הארגון פוגע באינטרסים של סוריה בלבנון. ככל הידוע, על-פי טיב הידיעות המתפרסמות באל-ספיר, נראה כי המודיעין הסורי מספק ידיעות ביטחוניות איכותיות לחלק מכתבי העיתון המקורבים למשטר הסורי, או לכאלה הנמצאים בקשרים הדוקים עם מנגנוני המודיעין של סוריה.

==

מאת: ד"ר יוחאי סלע, "פרשת עזמי בשארה", מגזין המזרח התיכון, 10 באפריל 2007.

 

 

הוספת תגובה גרסת הדפסה שלח לחבר

  • עזמי בשארה
גלריית המגזין

 

2 בדצמבר 2020

 

 

טרור אסלאמי: 112 בני-אדם נהרגו ביממה האחרונה;

 

 

קורונה בשידור חי - מדינות, מספרים ונפגעים

 

מגדל דוד

 

 

מאמרים נבחרים של ד"ר ישראל בר-ניר

 

הרביעייה הפותחת - ארבעת פרשי האפוקליפסה

על מלחמה ושלום - היבטים משפטיים ומוסריים

על תקינות פוליטית ועל עליבותה של האקדמיה הישראלית

חוכמת הטיפש - השיח הציבורי בישראל

 

 

 תקשורת ישראלית

 

כשהיסטריה מוסרית משבשת את דמוקרטיה הישראלית

תקשורת פוליטית בישראל - הקשרים של השקרים

עיתון הארץ לא אוהב את הסיוע הישראלי לנפאל

התקשורת צריכה לבקש סליחה מבנימין נתניהו

 

 

נשים בעולם-הערבי

 

שרה שמא - ציירת סורית

נוני דרוויש - ערבים למען ישראל

ד"ר וופא סולטן - ליברלית ממצרים

מאי שידיאק - עיתונאית מלבנון

פאדימה סהינדל - רצח יודע מראש

בריג'יט גבריאל - לבנונית למען ישראל

וג'יהה אל-חוידר - ליברלית סעודית

הייפא והבי - זמרת לבנונית

 

 

מחמוד דרוויש - משורר ההרס והחורבן

 

 

דמויות היסטוריות בעולם-הערבי

 

אחמד שוקיירי וכישלונה של לאומיות הפלסטינית

 

מוחמד חסניין הייכל - העורך המיתולוגי של אל-אהראם

 

תפקידה של ממשלת הבעת' הסורית במלחמת ששת-הימים

 

אחמד סעיד - הקריין המיתולוגי של "סאות אל-ערב"

 

 

אתרי תוכן ותרבות

 

האתר של  ד"ר גיא בכור

אתר מידה

מגזין אלכסון 

ממר"י

בלוג מגזין המזרח התיכון

חדשות המזרח התיכון

 

 

מגזין המזרח התיכון

2020-2006